Etykiety

wtorek, 5 czerwca 2012

Cudowna moc olejku rycynowego


Olejek rycynowy jest zbawienny dla naszych włosów, dłoni, paznokci, a nawet stóp. Ten babciny sposób domowej pielęgnacji odsunie od nas najtrudniejsze problemy.
Olej rycynowy pozyskuje się z nasion tropikalnego drzewa Ricinus communis - Rącznik pospolity. W naszym klimacie jest to roślina jednoroczna, uprawiana jako ozdoba, w tropikach skąd pochodzi osiąga 10 m wysokości. Należy do rodziny wilczomleczowatych i jest w całości trująca.


Rącznik pospolity zwyczajowo nazywany jest także kleszczowiną pospolitą lub rycynusem. Nazwa kleszczownia od wyglądu nasion przypominających opitą krwią samicę kleszcza pospolitego. W łacinie klasycznej są dwa znaczenia słowa ricinus: 'kleszcz' i 'rącznik'. Olej rącznikowy (rycynowy) nosił w dawnej polszczyźnie nazwę olej kleszczowinowy.
Ze względu na kształt liści w średniowieczu nazywany był "Dłonią Chrystusa" – Palma Christi.





Jak to robili dawniej...

W dawnych czasach posługiwano się nią do niezbyt przyjaznych celów, np. chcąc pozbyć się bydła sąsiada wystarczyło je nakłuć gwoździem namoczonym w rycynie, albo też w Afryce podawano zupkę z nasion rącznika niechcianym dzieciom.

Ciekawostką jest, że był on podawany pracownikom w kopalniach diamentów ze względu na działanie przeczyszczające. Ewentualne próby wyniesienia diamentów w żołądku były więc niemożliwe.

Pielęgnacja olejkiem...

Dziś olej rycynowy ma zastosowanie zarówno w medycynie jak i w przemyśle kosmetycznym. Jako lek służy w leczeniu przeciwko zaparciom (wzmaga ruchy perystaltyczne jelit). Jest składnikiem wielu maści i past używanych w leczeniu wrzodów skóry, oparzeń, wyprysków, plam, chorób pochwy i szyjki macicy oraz w okulistyce, przy złuszczającym zapaleniu powiek rogówki.

W przemyśle kosmetycznym używany jest do produkcji delikatnych mydeł, a kremom nadaje śnieżnobiały kolor. Jest też składnikiem szminek i błyszczyków, ze względu na najbardziej błyszczący olej roślinny. Olej rycynowy pielęgnuje włosy, brwi, rzęsy i paznokcie. Już nasze babki wiedziały jak można wykorzystać olejek rycynowy dla naszej urody i robiły różnego rodzaju mikstury z jego udziałem.

Olejek wzmocni brwi i rzęsy

Do upiększenia brwi i rzęs najlepiej użyć starej szczoteczki od tuszu do rzęs – oczywiście dokładnie umytej. Po szczegółowym usunięciu wszelkich resztek tuszu usuń makijaż z twarzy i dokładnie ją umyj.
Zamocz szczoteczkę w olejku, strzepnij tak, żeby pozostała na niej tylko cienka warstwa. Olejek jest bardzo tłusty i przez to wydajny. Możesz pędzelek przed aplikacją specyfiku owinąć na chwilkę w czystą chusteczkę, która wchłonie jego nadmiar. Wyczesz dokładnie brwi a następnie rzęsy, tak samo jakbyś malowała je mascarą. Pozostaw odżywkę na noc, przed tłustymi plamami zabezpiecz poduszkę ręcznikiem i zmyj dokładnie rano przed nałożeniem makijażu.

Na zniszczone i pozbawione blasku włosy

Jeżeli włosy są zniszczone i wypadają zrób następującą kurację: 1 żóltko + 1 łyżka oleju rycynowego + 1 łyżka oliwy z oliwek. Wszystko dokładnie wymieszaj, lekko podgrzej i nanieś na włosy. Następnie nałóż czepek, owiń głowę ręcznikiem i taką maseczkę możesz trzymać nawet całą noc (ale wystarczy również godzinę). Następnie włosy umyj, a do ostatniego płukania dodaj sok z cytryny lub ocet jabłkowy. W przypadku, gdy włosy mają tendencję do przetłuszczania, sok z cytryny możesz dodać także do maseczki.

Jeżeli włosy są pozbawione blasku zastosuj mieszankę: w jednym litrze wody rozpuść 100 ml soku jabłkowego, 100 ml octu jabłkowego, 10 g oleju rycynowego. Wszystko wymieszaj i nanieś na umyte i wilgotne włosy. Po kilkunastu minutach spłucz czystą wodą.

Na paznokcie

W przypadku zniszczonych i rozdwajających się paznokci podgrzej trochę olejku rycynowego w miseczce i zanurz w nim paznokcie.

Na stopy i do kąpieli

Olejek rycynowy przyniesie ulgę również stopom. Jeżeli na stopach skóra jest twarda i masz uczucie "zmęczonych stóp" wówczas natrzyj je olejkiem rycynowym na noc. Po takich zabiegach zyskasz miękkie i aksamitne stopy. Olejek rycynowy ma tendencję prawie całkowitego rozpuszczania się w wodzie, możesz go więc zastosować do kąpieli. Dzięki takim kąpielom skóra będzie doskonale nawilżona.

Na jęczmień

Olejek rycynowy pomaga też w przypadku wystąpienia jęczmienia – wtedy trzeba odrobinkę wkroplić do oka i zamknąć je na chwilę, żeby olejek dobrze się rozprowadził.

I co najważniejsze olejek rycynowy jest dostępny w aptekach w bardzo niskiej cenie - od 2 do 6 zł.


*źródło: Wikipedia,stylistka.pl,eyeliner.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz